Előre határozzuk el milyen fajú bonsai -t akarunk vásárolni. Az eladók (tisztelet a kivételnek) nem ismerik a bonsai -okat. Az üzletben az a cél, hogy eladják a fát. Gyakran nincs ráírva a növény neve, a kezeléséről szintén nincs semmi, de ha van, ez többnyire nem felel meg a magyar viszonyoknak. Az öntözésre heti egy-két alkalmat mondanak, vagy azt tanácsolják, hogy merítsük be a fát vízbe. Nagyon kevés a télen is szobában tartható bonsai, mivel mihamarabb el akarják adni a fát, azt mondják, hogy télen is szobában tartható csak hűvösebb helyen. Ne higgyük el mindezeket, hanem olvassuk el A Bonsai Gondozása című rovatot.
Gondosan nézd meg a növényt mielőtt megveszed. Jó állapotban legyen, ne legyenek száraz ágai. Legyen szép törzse. Már mielőtt megveszed, gondold át milyen stílusúra akarod nevelni. Ha teheted óvatosan próbáld ki hajlékonyak-e az ágak, esetleg a törzs. Alul legyenek ágak, ezek nehezen vastagszanak. Ne legyenek az ágak felkopaszodva, ez különösen vonatkozik a tű és pikkelyes levelűekre. Ha egy kezdő meg akar venni egy sok ezer forintos fát, inkább először vegyen egy kicsit és ha egy évig meg tudta tartani akkor vásárolja meg ugyanazt a fajt nagy méretben. Mivel a lakások klíma viszonyai különbözőek még az ajánlott fajok sem biztos, hogy 100 %-ban mindenütt tarthatók.
A legtöbb fa a méretéhez képest kicsi tálban van, a termesztők ezzel is takarékoskodnak, mivel a cserepek ára jelentős. Nézzük meg a földet, akkor ha kemény agyagos, vagy láthatóan nem is föld hanem "termesztő közeg" (tőzeg, moha, fakéreg, perlit, stb) amint lehet ültessük át.
A megvásárolt fát eleinte, amíg az új helyét megszokja különösen óvjuk. Igen rendszeresen öntözzük és párásítsuk, védjük az erős napsütéstől, huzattól. Ha szép új hajtásokat hozott akkor tehetjük a rendes helyére.
1.Szobanövények: Ezek télen-nyáron fűtött szobában tarthatók, jót tesz nekik ha nyáron szabadba félárnyékba kirakjuk, és télen ha módunkban van fűtőtesttől távol, hűvösebb helyen legyen.
2.Szabadfödi növények: Nem tarthatók szobában! Faiskolai lerakatokban válogass! Minden darabot nézz meg, hogy a legszebbet vehesd meg. Semmi esetre se vegyél alul felkopaszodott fát, ha túl magas nézd meg, levágva hogyan fog kinézni. (takard le kezeddel a levágandó részt). Eleve kis növésű és apró levelű növényekkel kevesebb gondod lesz.