A sumot az istenek sportjának is mondják. Bizonyára mindenki tudja, hogy kik is a sumozók. Nagy darab emberek, akik ágyékkötőben versenyeken vesznek részt.
De hogy is van ez pontosan és honnan ered?
Sumo Története:
A sumo először egy 712-ből származó könyvben, a Kojiki-ben (Kodzsikiben) (Régi Dolgok Krónikája) említik meg. A Kojiki leír egy legendát, arról, hogy a japán szigetek birtoklását hogyan döntötte el egy sumo mérkőzés. A könyv szerint 2500 évvel ezelőtt Takemikazucsi és Takeminakata istenek Izumo partjainál a Japán-tenger mellett, a mai Simane-tartományban viaskodtak, míg végül az utóbbi vesztett. Így a szigetek ellenőrzését átengedték a Takemikazucsi által vezetett japán népnek, aki állítólag megalapította a császári családot, amelyből a mai uralkodó vezeti le eredetét.
Mivel nem sok régi írásos emlék maradt fenn a VIII. századig, a legendákon kívül csak ősi falfestmények jelzik, hogy eredete valóban régi. A történelem előtti időkben a sumo főleg mezőgazdasági rítus volt, imádság a jó termésért.
Az is kérdés, hogy a sumo önálló sportág-e vagy más hasonló ázsiai vagy eurázsiai sportágak befolyásolták.
A sumozóknak nincs súlykorlátozása (akár 160 kg. is lehet), ugyanakkor körülbelül 48 fogást tanulnak/használnak a küzdőfél kiterítéséhez.
Ringről:
A ring terepe döngölt agyag, amin belül van egy belső ring, melyet rizsszalma vesz körül. A bíró a torna/verseny előtt egy szertartást tart, amikor is szakét önt a ringre. Ezután következhet a verseny kezdete. A sumozók (Rikisi) erőteljesen mozognak a küzdelem során, az a vesztes, akinek a talpán kívül más testrésze hamarabb ér földet vagy kilép a belső ringből.